اعدام بابک برای مردم پول نمی‌شود

بعد از نشست حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در جمع دانشجویان دانشگاه شریف، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه نیز مجدداً به همراه سخنگوی دستگاه قضا، دادستان کل کشور و…

بهارستانه: بعد از نشست حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در جمع دانشجویان دانشگاه شریف، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه نیز مجدداً به همراه سخنگوی دستگاه قضا، دادستان کل کشور و دادستان تهران در نشستی با نمایندگان تشکل‌های دانشجویان که قریب به هشت ساعت به طول انجامید به سؤالات آنان پاسخ داد. جلسه‌ای با نشاط، صمیمیت و سعه صدری کم‌نظیر که با چاشنی گفت‌وگوی چالشی و انتقادی با دانشجویان فعال فرهنگی سیاسی اتحادیه‌های دانشجویی بی‌شک می‌تواند الگویی مناسب از تعامل مسئولان نظام جمهوری اسلامی با نسل جوان انقلابی و مؤمن دانشگاهی را به نظام اسلامی ارائه کند، اما شاید لازم باشد به قول معروف علاج واقعه قبل از حادثه کرد. یعنی مخمصه و استیصال از حجم انتقادات و اخبار ضد و ‌نقیضی که فضای جامعه را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، باعث نشود تا افراد در یک موضع انفعالی مجبور به پاسخگویی و شفاف‌سازی شوند، بلکه قبل از ترویج شایعات مختلف و اخبار دیداری و شنیداری هر یک از مسئولان خود را موظف به روشنگری بدانند تا چنین نشست‌هایی در میان دانشگاهیان و نخبگان علمی سیاسی دانشگاهی با تداوم و به موقع برگزار شود.
آیت‌الله آملی لاریجانی در این نشست به سؤالات مختلف درباره ادعا‌ها علیه بعضی اعضای خانواده‌اش، هجمه‌های اخیر علیه دستگاه قضایی، تخلفات انتخاباتی برخی مسئولان، حقوق‌های نجومی، املاک شهرداری، برخی پرونده‌ها مثل بورسیه‌ها، پرونده برادران دو نفر از مسئولان ارشد اجرایی کشور و بابک زنجانی پاسخ داد.
ارزان بودن رسیدگی‌ها از عوامل ازدیاد پرونده‌هاست
رئیس قوه‌قضائیه درباره مطالبه رسیدگی‌های قضایی سهل، سریع و ارزان گفت: باید به صورت دقیق بیان کرد که کدامیک از این پرونده‌ها به‌صورت سهل و آسان رسیدگی نمی‌شود. بسیاری از همین پرونده‌ها در مرحله دادسرا مختومه می‌شود. علاوه بر این بحث ارزان بودن رسیدگی را مطرح می‌کنند که در این زمینه هم دادسرا برای رسیدگی به پرونده‌ها پولی از کسی دریافت نمی‌کند و به عقیده ما این یکی از اشکالات است. بر حسب گزارش، در برخی از کشور‌های غربی برای جلوگیری از شکل‌گیری پرونده‌های خرد و ارجاع دعوا‌های کوچک به دستگاه قضایی، موانعی ایجاد کرده‌اند و در واقع هزینه‌های این کار را افزایش داده‌اند، به نحوی که مثلاً یکی از راه‌های آنها برای جلوگیری از طرح شکایات کوچک در محاکم این است که اگر یک وکیل دو بار پرونده‌اش رد شود برای مدتی نمی‌تواند وکالت کند.
آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: نقش دشمن بیرونی و متأسفانه دشمنان داخلی در شکل‌گیری تصویری مشوّه از قوه‌قضائیه در اذهان عمومی بسیار پررنگ است. ما امروز ۱۵ میلیون پرونده قضایی داریم که البته برخی به غلط آمار ۱۷ میلیون را اعلام کردند.  آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به طرح برخی ادعا‌ها علیه بعضی اعضای خانواده‌اش گفت: این افراد با شیطنت می‌گویند که فرزندان ما جاسوس نیستند و بعد هم مدعی هستند که ما تهمتی نزدیم یک جمله سلبی گفته‌ایم. همین آقا در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد که این ماجرا از اساس دروغ است. به او می‌گوید شما مطلع نیستید، ما اطلاع دقیق داریم که وی بازداشت است و آدرس دقیق محل بازداشت وی را هم می‌دانیم. آخر می‌شود انسان این مقدار دروغ بگوید و از مسیر انصاف و تقوی دور شود؟!
به قاضی پرونده برادرم گفتم اگر امتیازی قائل شوید، علیه شما اعلام جرم می‌کنم
رئیس قوه‌قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره پرونده برادرش نیز اظهار کرد: در مورد ایشان نیز بحث زمین‌خواری را مطرح می‌کنند. در زمان حضور آقای آوایی در دادگستری استان تهران به قاضی پرونده اخوی که یک فرد روحانی هم بود در حضور رئیس کل دادگستری گفتم که باید نسبت به برادر من مثل دیگران رفتار کنی، البته به‌خاطر شایعات نیز نباید در حق او ظلم شود، اما اگر متوجه شوم که به خاطر نسبت ایشان با من کوچک‌ترین امتیازی نسبت به او قائل شده‌اید، اولین شاکی شما خود من خواهم بود و به دادسرای انتظامی قضات معرفی خواهید شد.
هر کس پولی از من و خانواده‌ام در بانک‌های خارجی یافت برای خودش بردارد
رئیس قوه‌قضائیه همچنین با اشاره به برخی ادعا‌ها مبنی بر وجود حساب‌های بانکی خارجی به نام او و خانواده‌اش تأکید کرد: اگر کسی از بنده، فرزندان و همسرم حسابی در خارج از کشور پیدا کرد، مجاز است همه‌اش را برای خود بردارد و البته اگر انصافش اجازه داد نصفش را هم به کمیته امداد بدهد؟!
اعدام بابک زنجانی کاری ندارد، اما پول مردم با اعدام برنمی‌گردد
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به پرونده بابک زنجانی نیز خاطرنشان کرد: اعدام بابک زنجانی برای دستگاه قضایی کاری ندارد، اما معتقدیم که این مشکل با اعدام حل نمی‌شود، زیرا باید پول مردم برگردد ضمن اینکه پشت پرده این قضایا مشخص شود که چه کسانی از بابک زنجانی حمایت کرده‌اند. حسب برخی گزارش‌ها این فرد مورد حمایت چهارتن از وزرای سابق و شخص رئیس‌جمهور پیشین بوده است. البته بنده به این گزارش‌ها یقین ندارم، اما به هر حال باید پول مردم برگردد.
ادعا‌ها درباره فریاد زدن بر سر بنده بابت پرونده ستار بهشتی کذب محض است
رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به ادعا‌های اخیر درباره تذکر رئیس‌جمهور سابق به او درباره پرونده ستار بهشتی در جلسه شورای عالی امنیت ملی نیز تصریح کرد: این ادعا نیز که ایشان می‌گوید بابت پرونده ستار بهشتی بر سر بنده فریاد زده کذب محض است.
رئیس قوه‌قضائیه در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد دستگاه قضایی در پرونده بورسیه‌ها خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۳۰ فقره پرونده ارجاع شده که ۱۲۷ مورد از آنها مستقیماً مرتبط با موضوع بورسیه است و باقی پرونده‌ها به مسائلی نظیر صدور اجازه دفاع از پایان‌نامه، الزام به ادامه تحصیل و… ارتباط دارد. از ۱۲۷ پرونده نیز ۶۸ مورد در مرحله بدوی مختومه شده است که در ۱۸ مورد از آنها حکم به ورود شکایت داده‌اند و برای ۵۰ پرونده نیز قرار رد دعوا صادر شده است. ۵۹ پرونده نیز در حال رسیدگی است.
آیت‌الله آملی لاریجانی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره تخلفات انتخاباتی برخی مسئولان اظهار کرد: برخی وزرا نیز به دادسرا فراخوانده شدند و حتی چند‌بار مورد بازخواست قرار گرفتند که البته توضیحاتشان قانع‌کننده بود. از استانداران و فرمانداران مجموعاً ۱۴ نفر محکوم شدند که به هر حال این کار در دستگاه قضایی بی‌سابقه بود.
بخش عمده حقوق‌های نجومی متأسفانه با مجوز قانونی پرداخت شده است
رئیس قوه‌قضائیه در پاسخ به سؤالی دیگر درباره حقوق‌های نجومی نیز گفت: متأسفانه در دولت قبل مجوز بسیاری از این حقوق‌های نجومی به‌صورت کلی صادر شده است و ما نمی‌توانیم کسی را که پولی به صورت قانونی دریافت کرده، زندانی کنیم. در دولت سابق، اعضای صندوق توسعه ملی اجازه یافته بودند که خودشان برای خودشان حقوق و پاداش بنویسند. ما چنین مجوز‌هایی را ظالمانه می‌دانیم و در حال رسیدگی هستیم. البته عده زیادی این وجوه را بازگرداندند.
رئیس قوه‌قضائیه درخصوص املاک واگذار شده از سوی شهرداری نیز اظهار کرد: در این زمینه نیز بخشی از اموال را برگرداندیم، اما در آنجا هم شورای شهر به شهردار اجازه داده بود که آیین‌نامه‌ای تدوین کند و بر مبنای این آیین‌نامه شهردار می‌توانست تا ۲۵ درصد درخصوص املاک تخفیف دهد. با اقدامات دستگاه قضایی بخشی از این اموال بازگردانده شد.
آیت‌الله آملی لاریجانی در پاسخ به سؤالی دیگر درخصوص شفاف‌سازی دستگاه قضایی درباره اعدام منافقین در دهه ۶۰ نیز تصریح کرد: درخصوص برخی موضوعات این بحث وجود دارد که آیا اگر ما شروع به پاسخ دادن کنیم، مشکل حل می‌شود یا در زمین دشمنان بازی کرده‌ایم؟ باید در این زمینه به یک جمع‌بندی برسیم که آیا اساساً پاسخ دادن به هر ادعایی از سوی دشمنان به مصلحت است یا خیر؟
پس از این نشست صمیمی هشت ساعته، پاسخگویی صمیمانه رئیس دستگاه با تشکل‌های دانشجویی مورد قدردانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز قرار گرفت، اما لازم به تأکید است، در شرایطی که دشمنان با ناکارآمد نشان دادن دستگاه‌های نظام جمهوری اسلامی قصد تخریب ارکان نظام را دارند و در این زمینه فضاهای عاری از واقعیت بستر شکل‌گیری شایعات را فراهم ساخته و مرزبندی و زمانبندی برای تمییز خوب و بد قائل نمی‌شود، چنین نشست‌های علمی و صمیمی باید قبل از بسط و گسترش فضاسازی‌ها برگزار شود.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.