اطلاع از نحوه آراء و کیفیت تصمیم‌گیری‌های نمایندگان مجلس حق مردم است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حق مردم و موکلین است که از نحوه آراء و کیفیت تصمیم‌گیری‌های نمایندگان پارلمان مطلع و موضوع شفاف شود، گفت: انتظار داریم این مطالبه عمومی در مجلس مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر شفافیت آرای نمایندگان، گفت:‌ به لحاظ منطقی و قانونی حق مردم و موکلین نمایندگان است که از آرای آنان در پارلمان مطلع شوند. این در حالی است تا دوره هفتم مجلس رأی‌گیری‌ها به صورت علنی بوده و بر همان اساس موضوعات تصویب و یا رد می‌شد.

وی افزود: از دوره هشتم مجلس بحث الکترونیکی شدن آرای نمایندگان مطرح شده است و متأسفانه شرایط به سمتی سوق پیدا کرده که اگر مطالبه شفافیت آرای نمایندگان را داشته باشیم گویا مشکلی به وجود آمده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: مخفی کردن آرای نمایندگان موضوعی است که خلاف رویه قبل بوده و برخلاف منطق پیش از این در دوره‌های یکم تا هفتم بوده است.

کریمی گفت: در طرح دو فوریتی شفافیت آرای نمایندگان به دنبال روشنگری موضوع هستیم این در حالی است که مقاومت‌ها و مخالفت‌هایی را در بین نمایندگان و همکاران خود می‌بینیم. اما متأسفانه فوریت آن به تصویب نرسید و قرار است به صورت عادی بررسی شود.

وی با تأکید براینکه شفافیت آرای نمایندگان مطالبه عمومی مردم است، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از نمایندگان در نامه به هیأت رئیسه به صورت داوطلبانه خواستار آن شده‌اند که آمادگی لازم را برای اطلاع‌رسانی آرای خود در سایت مجلس را دارند اما به دنبال آن هستیم این موضوع به صورت قانون درآمده و در آیین‌نامه داخلی مجلس ثبت و ضبط شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حق مردم و موکلین است که از نحوه آرا و کیفیت تصمیم‌گیری‌های نمایندگان مجلس مطلع شوند و انتظار داریم این مطالبه عمومی در مجلس مورد توجه قرار بگیرد.

کریمی خاطرنشان کرد: چون این طرح بسیار مهم است تعداد زیادی از نمایندگان به دنبال درخواست اولویت بررسی این موضوع در صحن علنی هستند تا در روند بررسی سرعت بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.