اصل و فرهنگ عزاداری دهه محرم از ذهن جوانان پاک شده است

جلوه و ظاهر عزاداری‌های ده محرم در سال‌های اخیر به دلیل کم کاری خانواده‌ها و مسئولان در بین جوانان به گونه‌ای تغییر کرده است که به سمت ایجاد یک معضل اجتماعی حرکت می کند.

هابه گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، ماه محرم از گذشته زمانی برای برگزاری مراسم‌های عزاداری امام حسین (ع)، یاران و اهل بیت ایشان بوده  و می باشد، اما در طول سال‌های گذشته این ماه عزیز به مرور تبدیل به ماه برگزاری کارناوال‌های بزرگ از جوانانی شبیه به مدل‌های هالیوودی و تماشاچیانی شبیه به میهمانان عروسی بدل شده است.

در گذشته رسم بر این بود که در ماه محرم افراد بیشتر از دیگر ماه‌های سال بر روی اعمال خود کنترل داشته باشند و با لباس‌های سیاه ساده و مدل‌ موهای معمولی در داخل مساجد، حسینیه‌ها و هیئت‌ها به عزاداری امام حسین (ع) بپردازند و در زمان‌هایی که در کوچه و خیابان‌های شهر به عزاداری مشغول می شوند در صف‌هایی منظم و با صدایی مناسب با رعایت شرایط شهروندان سوگواری نمایند.

اما امروز پسران و مردان جوان در نزدیکی محرم شروع به ورزش و مصرف داروهای بدنسازی می کنند و در دهه محرم با مدل موهایی شبیه به بازیگران خارجی و لباس‌هایی شبیه به شوهای فشن در دسته‌های عزاداری حاضر می شوند و دختران نیز در این دهه، بازار فروش لوازم آرایشی را بیشتر از هر زمانی گرم می کنند، گرچه هنوز هستند جوانانی که بر عهد گذشته و اصل محرم پایبند می باشند ولی بروز چنین شرایطی آن هم در کشور ایران که یک کشور شیعه از نظر مذهب اکثر مردم آن، به حساب می آید نباید مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) چنین باشد.

گفتنی است که شهرستان بهارستان نیز با چنین معضلی روبه‌رو می باشد و رفع این مشکل بدون شک نیازمند اقدامات مسئولان، بسیج، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر ادارات مربوطه در جهت فرهنگ‌سازی و شناساندن فرهنگ و هدف عزاداری ماه محرم می باشد.

درپایان لازم به ذکر است که کلید اصلی رفع این معضل در دست خانواده‌ها است، چراکه اگر از زمانی کودکان به افراد فرهنگ عاشورا و اهداف عزاداری در ماه محرم آموزش و ارائه داده شود، هرگز شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.