استفاده از مشوق‌های افزایش جمعیت در ۵۵ درصد کشورهای جهان/ بودجه ۲۵ میلیارد دلاری آلمان برای حمایت از فرزندآوری

یک پژوهشگر حوزه جمعیت با بیان اینکه مشوق‌های جمعیتی هم‌اکنون در ۵۵ درصد کشورهای جهان به صورت سیاست‌های جامع دنبال می‌شود، گفت: پنج نفر از اقتصاددانان نوبلیست دنیا معتقدند که جمعیت موتور محرکه و ضامن بقای رشد اقتصادی کشورهاست.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، صالح قاسمی پژوهشگر حوزه جمعیت با بیان اینکه تحولات جمعیتی در دنیا در طول تاریخ مورد توجه سیاستگذاران بوده است، اظهار داشت: تحولات جمعیتی پس از انقلاب صنعتی در غرب به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت؛ اندیشمندان غربی مشاهده کردند با وجود افزایش سطح رفاه و بهداشت عمومی، نرخ رشد جمعیت به شدت کاهش پیدا کرد.

وی افزود: دلیل این کاهش رشد جمعیت در کشورهای غربی پس از انقلاب صنعتی، تغییر سبک زندگی و مطرح شدن مفاهیم اومانیستی همچون اصالت لذت و اصالت فرد بین مردم بود زیرا فرزندآوری به عنوان مانعی در برابر رفاه محسوب می‌شد.

قاسمی اضافه کرد: مسئله کاهش رشد جمعیت در غرب جدی گرفته نشد تا آنکه پس از جنگ جهانی دوم و از کشته شدن جمعیت قابل توجهی از انسان‌ها و ایجاد خسارات فراوان، سیاستمداران غربی مشاهده کردند جمعیت به عنوان یک مؤلفه‌ قدرت در غرب کاهش یافته اما در سرزمین رقیب یعنی تمدن شرق در حال افزایش است.

این پژوهشگر حوزه جمعیت ادامه داد: به دنبال این مسئله، کشورهای غربی استانداردهای دوگانه‌ای برای جمعیت نوشتند و هم‌زمان که برای کشورهای خود نسخه افزایش جمعیت را توصیه می‌کردند، برای کشورهای تمدن شرق و دنیای اسلام نسخه کاهش جمعیت را به شکل برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی تبلیغ و تصویب می‌کردند.

وی با بیان اینکه از آن زمان تاکنون سیاست‌های جامعی برای افزایش نرخ باروری در غرب اجرا شده است، خاطرنشان کرد: در برابر این سیاست داخلی، در کنفرانس جهانی توسعه در سال ۱۹۹۴ که در قاهره برگزار شد، بسیاری از کشورهای شرقی همچون ایران تعهد دادند تا جمعیت خود را کنترل کنند و از آن زمان خطای استراتژیک کنترل جمعیت در کشور آغاز شد.

قاسمی با بیان اینکه مشوق‌های جمعیتی هم‌اکنون در ۵۵ درصد کشورهای جهان به صورت سیاست‌های جامع دنبال می‌شود، عنوان کرد: کشورهای غربی قریب به اتفاق جزو این ۵۵ درصد هستند و برای مثال در آلمان به عنوان کشوری که در معرض سالمندی قرار گرفته است، هم‌اکنون سالانه ۲۵ میلیارد دلار برای حمایت از خانواده و فرزندآوری هزینه می‌شود و در کشورهایی همچون ایالت متحده، سیاست جمعیت در برنامه پنجاه ساله تعریف شده تا همچنان این کشور بتواند خود را در رتبه‌های بالای جمعیتی کشورهای جهان حفظ کند.

این پژوهشگر حوزه جمعیت با بیان اینکه در کشور ما بحران اقتصادی و خطر انفجار جمعیت توسط افرادی آگاهانه یا ناآگاهانه در حال تبلیغ است، گفت: برخلاف آنچه در کشور ما تبلیغ می‌شود پنج نفر از اقتصاددانان نوبلیست دنیا معتقدند که جمعیت موتور محرکه و ضامن بقای رشد اقتصادی کشورهاست، اما در کشور ما به اشتباه برخی رشد جمعیت را مساوی بحران اقتصادی می‌دانند.

وی ادامه داد: دفتر جمعیت سازمان ملل متحد پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در ایران با آن صراحتاً مخالفت کرد اما اکنون سیاست دیگری پیش گرفته و برای جلوداری مخالفت با سیاست‌های جمعیتی از افرادی که افکار غربی در ذهن آنها نفوذ کرده و گاهی مسئولیتی هم درکشور دارند، استفاده می‌کند.

قاسمی بیان داشت: در کشور ما برخلاف نگاه کنونی جهان به جمعیت به عنوان عامل اقتدار، یک بار مسئله جمعیت عامل تشدید بحران آب عنوان می‌شود و یک بار دیگر بحران اقتصادی به افزایش جمعیت گره می‌خورد در حالی که به اذعان کارشناسان مسئله آب بیش از آنکه به منابع آب بازگردد به مدیریت منابع آب مرتبط است اما برخی به دنبال این هستند که افزایش جمعیت را هر بار به یک بحران اقتصادی یا اجتماعی مرتبط کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.