از تشکیل غیرقانونی سازمان امور اجتماعی در وزارت کشور تا بودجه ناعادلانه رفاه

با وجود گسترش پدیده حاشیه‌نشینی، فقر و به تبع آن افزایش مراجعه به سازمان بهزیستی و کمیته امداد انتظار می‌رفت که دولت راهکارهای مناسب‌تری را در پیش بگیرد نه اینکه در آستانه انتخابات فقط رقم یارانه این افراد را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ و در بخش رفاه اجتماعی توفیق چندانی حاصل نکرده است.

به عنوان مثال روند رشد سهم حقوق شاغلین و بازنشستگان از اعتبارات هزینه‌ای طی سال‌های اخیر نشان می دهد که دولت در برنامه‌های مربوط به اصلاحات اداری و متناسب سازی اندازه دستگاه‌های اجرایی و از سوی دیگر اصلاح مدیریت مالی صندوق‌های بازنشستگی و کاهش وابستگی آنان به منابع مالی عمومی موفق نبوده است.

این درحالی است که اعتبارات هزینه‌ای (جاری) دولت در سال ۹۶  با رشد ۱۰٫۵ درصد به نسبت سال گذشته روبرو است.

اعتباراتی که به فصل جبران خدمات منتقل شد

همچنین اعتبار فصل دوم که مربوط به استفاده از کالاها و خدمات است با ۸ درصد رشد منفی و اعتبار فصل ششم که رفاه اجتماعی است تنها ۷٫۵ درصد رشد داشته است بنابراین بخشی از اعتبارات به فصل جبران خدمات منتقل شده است.

تشکیل غیرقانونی سازمان امور اجتماعی در وزارت کشور

در همین حال ذیل اعتبارات وزارت کشور، سازمان امور اجتماعی اضافه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این سازمان بر اساس مصوبه سال ۹۵ تشکیل شده است در حالی که به موجب تبصره ماده (۱۱۵) قانون مدیریت خدمات کشوری، تشکیل هرگونه دستگاه اجرایی جدید نیازمند تصویب هیأت وزیران و پس از آن تصویب مجلس شورای اسلامی که تا کنون اقدامی در رابطه با اخذ مصوبه مجلس شورای اسلامی از سوی دولت صورت نپذیرفته است.

بیشترین اعتبارات رفاهی در سال ۹۵ به جای توسعه به فصل حمایتی رفت

اما در بودجه سال گذشته تعداد امور رفاهی از ۴ مورد به ۱۰ مورد افزایش یافته است که نشانگر قصد دولت برای بودجه‌بندی دقیق‌تر و شفاف‌تر است و ۵ فصل ذیل امور رفاه اجتماعی در بودجه ۱۳۹۵ ارائه شد که تقسیم‌بندی آن مشابه قانون جامع ساختار رفاه و تأمین اجتماعی است.

فصول امداد و نجات، بیمه‌های اجتماعی، حمایتی و توانبخشی و فصل پنجم،تحقیق و توسعه در امور رفاه اجتماعی، عنوان جدیدی بود که حکایت از عزم دولت برای وجاهت بخشیدن به تحقیق و توسعه علی‌الخصوص در عرصه اقدامات اجتماعی است اما نحوه توزیع منابع بین این پنج فصل جالب است چراکه نشان می‌دهد  بیشترین اعتبارات به فصل حمایتی با حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان و کمترین اعتبارات به فصل تحقیق و توسعه در امور رفاه اجتماعی با حدود ۳۸ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

بلعیدن منابع از سوی صندوق بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح 

اما در مورد افزایش بودجه‌های دستگاه‌ها، باید گفت که افزایش بودجه در صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح بیش از نرخ تورم و نرخ افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شده است و نشان می‌دهد که صندوق در شرایط فعلی با سرمایه‌گذاری های انجام شده نتوانسته است کسری‌های خود را در سال گذشته حفظ کند و امسال این دو صندوق منابع بیشتری از محل بودجه عمومی برای پرداخت حقوق و مستمری‌ها طلب کرده‌اند.

توزیع ناعادلانه بودجه در امور رفاه اجتماعی

نکته دیگر این است که اگر چه کل فصل رفاه نسبت به سال گذشته آن( سال ۹۴) افزایش قابل قبول ۲۲٫۱۲ درصدی را از خود نشان می‌دهد، اما متوسط این افزایش برای دستگاه‌هایی که خدمات برای عموم مردم را ارائه می‌کنند کمتر از ۱۰ درصد (۹٫۱ درصد) بوده است. از آنجا که دستگاه‌های مزبور به فقیرترین قشر از جامعه در حال خدمت‌رسانی هستند، از این رو می‌توان گفت که بودجه سال ۹۵، در امور رفاه اجتماعی به صورت ناعادلانه‌ای توزیع شده است. این در حالی است که انتظار می‌رود بر نامه‌ها و فعالیت‌های امور رفاه اجتماعی در راستای توسعه عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی باشد.

با وجود گسترش پدیده حاشیه‌نشینی و فقر و به تبع افزایش مراجعین به سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و همچنین گسترش پدیده اعتیاد، انتظار می‌رود که راهکارهای توانمندسازی و خروج افراد تحت پوشش فعلی باید در اولویت بالایی قرار گرفته و اعتبارات به صورت هدفمند و در این راستا تخصیص داده شوند تا بتوان در طی سال‌های آتی ضمن خارج ساختن جمعیت تحت پوشش فعلی، زمینه توانمندسازی و رفع معضلات افراد نیازمند را نیز مدنظر قرار داد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.