ارز‌های مداخله‌ای بازار ارز را آرام می‌کنند

ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی بر کنترل تورم انتظاری ناشی از اظهارات بی‌پایه ترامپ و برخی رسانه‌ها به بازار تزریق شد.

بهارستانه: ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی بر کنترل تورم انتظاری ناشی از اظهارات بی‌پایه ترامپ و برخی رسانه‌ها به بازار تزریق شد. دو روز است که بار دیگر نرخ‌ها از ویترین دلار فروشی‌ها پاک و صف‌های خرید ارز تشکیل شده و این واکنشی منطقی از سوی مردم است به آنچه در چند ماه اخیر از سوی برخی رسانه‌ها دنبال می‌شود که سرنخ آن نیز در دل بانک مرکزی و دولت بوده است.
گزارش میدانی روزنامه جوان نشان می‌دهد از روز گذشته دولت و بانک مرکزی مداخله‌ای جدی‌تر در بازار ارز را در دستور کار قرار داده‌اند. عرضه «ارزهای مداخله‌ای» به دنبال اظهار نظرات رئیس کل بانک مرکزی و معاونت اقتصادی و معاونت برنامه و بودجه رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه دولت با افزایش نرخ ارز مخالف است صورت گرفته و نرخ ارز ارائه شده را با ۲۷ تومان کاهش به ۴ هزار و هشت تومان رسانده است.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهورگفته بود: برخی نوسانات همواره تحت تأثیر عوامل روانی است. سیاست ارزی دولت تغییر نکرده و همان سیاست شناور مدیریت شده است؛ امروز به صلاح اقتصاد است که ثبات در آن حفظ شود که با پایین آمدن نرخ تورم در کشور، این سیاست ادامه خواهد یافت.  نوبخت نیز گفته بود: رئیس‌جمهوری در جلسات اقتصادی به افزایش قیمت دلار نسبت به ریال بسیار حساس است و تذکر می‌دهد. نباید تحت تأثیر حرف‌های ترامپ بازار خودمان را به هم بریزیم.
ولی‌الله سیف نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا بیان کرده بود: بانک مرکزی نسبت به نوسان نرخ ارز بی‌تفاوت نیست و وظیفه دارد از نوسانات هیجانی بازار ارز جلوگیری کند. وی با کم‌اثر دانستن آثار سخنان ترامپ در بازار ارز تأکید کرد: اوج تأثیر حرف‌های ترامپ در امور بانکی آثار هیجانی است که ممکن است در بازار ارز ایجاد شود ولی این اثرات بلندمدت نخواهد بود. وی همچنین از مردم خواسته تا به‌جای بردن پول در بازار ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند زیرا بازده بالاتری دارد و با ریسک همراه نیست. اما تا همین جا نیز دولت برنده خوبی برای گرانی ارز به شمار می‌رود زیرا از یک سو در جریان آرام‌کردن بازار ارز و سوی دیگر دلارهایش را با نرخ آزاد عرضه کند و از ابتدای سال افزایش نرخ ارز آزاد تا‌کنون ۲۶۰ تومان و نرخ ارز مرجع نیز حدود ۱۶۵ تومان افزایش داشته است.
با این حال اگر تورم انتظاری‌ای که در جریان اطلاع‌رسانی‌های هدفمند رخ داده از سوی بانک مرکزی و دولت کنترل شود به نظر می‌رسد بازارهای داخلی تغییرات زیادتری را شاهد نباشند و آنهایی که به دنبال نرخ ارز ۵ هزار تومانی هستند، ناکام بمانند. بعد از تنش‌های اخیر در بازار ارز و ثبت رکوردهای بالا برای دلار، دیروز صبح بانک مرکزی وارد بازار شده و دلار ۴‌هزار و هفت تومانی را به صرافی‌های منتخب و حتی صرافی‌های بانک‌ها برای توزیع بین مردم فروخته است.
طی روزهای گذشته قیمت دلار رکوردهای بالایی را در تابلوی صرافی‌ها به ثبت رساند و تا ۴هزار و ۹۰ تومان هم بالا رفت ولی همزمان با پاک یا خاموش کردن نرخ‌ها در ویترین صرافی‌های تهران، بانک مرکزی به بازار ورودکرده و وضعیت نسبت به روزهای قبل فرق کرد.
هر چند دلار در روز گذشته به غیر صرافی‌های منتخب تا ۴ هزار و ۹۰تومان نیز فروخته شد اما تقریباً دلالان منطقه فردوسی دلار را با قیمت ۴هزار و ۲۵ تا ۴ هزار و ۳۰ تومان می‌فروختند.
نگاهی به روند تغییرات قیمتی در چهار سال اخیر در بازار ارز نشان می‌دهد قیمت‌ها در نیمه دوم با افزایش روبه‌رو بوده و با تحلیل تکنیکال می‌توان این افزایش نرخ‌ها را با رقم‌های فعلی و حتی اندکی بالاتر توجیه کرد اما اگر اتفاق خاصی به عنوان عوامل خارجی مؤثر نباشد، تغییرات زیاد و به سمت بالا بسیار بعید است.
دکتر مرتضی ایمانی‌راد رئیس مؤسسه تحقیقاتی بامداد در این‌باره در کانال تلگرامی خود نوشته است: عزم بانک مرکزى براى کنترل قیمت، وجود ارز کافى براى کنترل بازار، حساسیت قیمت دلار براى حفظ ثبات در بازار پول و شبکه بانکى از جمله عواملی است که اجازه نمی‌دهد قیمت دلار فراتر رود.  هر چند این کارشناس اقتصادی در پیش‌بینی خود احتیاط‌هایی هم کرده و دلایل زیر را نیز برای افزایش احتمالی نرخ ارز آورده است و به طور تلویحی و با اشاره به تجربیات دوره‌های قبل در ایجاد بروز مشکلاتی برای طرف عرضه در بازار ارز نوشته است: اگر قرار باشد نرخ ارز تحت عوامل زیر افزایش یابد از سوی دولت خواهد بود.
عواملی که این کارشناس اقتصادی به آن اشاره کرده عبارتند از:
– افزایش‌هاى گاه و بى‌گاه دلار این فرضیه را براى مردم قوى‌تر کند که خرید دلار مکان امن‌ترى براى حفظ دارایی‌هایشان است یا سود بیشترى نصیب آنها خواهد کرد. (منظور همان تورم انتظاری است که ممکن است مردم را به سوی این بازار بکشاند).
– در صورتى که فشار تحریم‌ها بر ایران بیشتر شود و مشکل جدى در انتقال ارزهاى حاصل از صدور نفت و گاز ایجاد شود.
– در صورتى که مشکلات شبکه بانکى رفع نشود و بانک‌هاى بیشترى مواجه با عدم‌توانایى در پس‌اندازها و سود متعلقه شوند.
 – در شرایطى که بانک مرکزى مصمم باشد در سال جارى نرخ ارز را یکسان کند و اجازه دهد قیمت را از طریق نیروهاى بازار مدیریت کند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.