ارزدهی به اقلام اولویت ۹ غیر از طلا

رییس‌کل بانک مرکزی از ورود ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: با این اقدام امکان تخصیص ارز به اولویت نهم کالایی نیز فراهم شده است. محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: پس از آنکه موانع پیش روی ورود ارز صادراتی پتروشیمی ها به […]

رییس‌کل بانک مرکزی از ورود ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: با این اقدام امکان تخصیص ارز به اولویت نهم کالایی نیز فراهم شده است.

خبرگزاری فارس: ورود ارز پتروشیمی‌ها به مرکز مبادلات/ ارزدهی به اقلام اولویت ۹ غیر از طلا

محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: پس از آنکه موانع پیش روی ورود ارز صادراتی پتروشیمی ها به مرکز مبادلات ارزی برطرف شد، مبالغ زیادی از این محل به مرکز مبادلات ارزی وارد شد که امکان افزایش اختصاص ارز به تقاضاهای وارداتی را فراهم آورد.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: در همین راستا اولویت نهم کالایی نیز مشمول دریافت ارز مبادله ای شدند و از این پس کالاهای این اولویت نیز می توانند ارز به قیمت مبادله ای دریافت کنند البته به استثناء طلا و فلزات گرانبها که با وجود قرار داشتن در اولویت نهم  همچنان ارز مبادله ای به آن ها تعلق نمی گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تزریق ارز به مرکز مبادلات چگونه است، گفت: علاوه بر مقدار تعیین شده از منابع صندوق توسعه ملی و 14.5 درصد منابع وزارت نفت که تا پیش از این عمده ترین منابع تزریق ارز به مرکز مبادلات بودند، اخیرا شرکت های پتروشیمی هم مقدار متنابهی از درآمدهای ارزی خود را به مرکز مبادلات آورده اند که این اتفاق دست ما را در تخصیص ارز بازتر کرده است.

وی افزود: توافقات خوبی نیز با صادرکنندگان حاصل شده است و امیدواریم در آینده نزدیک این گروه نیز در قالب مکانیزم منطقی که منافع آنان را نیز در نظر می گیرد، ارز ناشی از صادرات خود را به مرکز مبادلات بیاورند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر مسائل پیرامونی و غیر اقتصادی اجازه دهد می توانیم با توجه به افزایش درآمدهای نفت و ورود ارز پتروشیمی ها و در صورت توافق ارز صادرکنندگان بخش خصوصی، تخصیص را در مرکز مبادلات ارزی افزایش دهیم تا به این ترتیب قیمت در بازار نیز کاهش یابد.

انتهای پیام/ح

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.