احیای خوزستان پس از ۲ دهه تعلل

21 سال پس از فرمان رهبر انقلاب توسعه زمين‌هاي كشاورزي استان خوزستان آغاز شده است

بهارستانه: یکی از برکات سفر تاریخی سال ۷۵ مقام معظم رهبری به خوزستان دستور ایشان در زمینه احیای ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان بود. در آن زمان چهار وزارتخانه متولی این امر بودند که اگر همت به خرج می‌دادند، امروز علاوه بر اشتغال بخش عمده جوانان خوزستانی، به لحاظ استقلال غذایی نیز در کشور پیشرفت زیادی داشتیم. متأسفانه دولت اصلاحات تمایلی به اجرای این طرح نداشت و در طول هشت سال دولت اصلاحات این طرح فقط یک درصد پیشرفت کرد و در دولت نهم و دهم نیز اقدام جدی نشد و در حد ۱۷‌درصد طرح پیشرفت کرد. سال ۹۲ در جلسه مجلس خبرگان رهبری از دکتر روحانی درخواست شد که نسبت به این قضیه در دولت یازدهم توجه کند و البته با اجازه مقام معظم رهبری بودجه مناسبی از صندوق توسعه به این طرح اختصاص داده شد. خوشبختانه این طرح از سال ۹۳ سرعت مناسبی داشته است؛ هر چند از ۸۰۰ هزار هکتار به ۵۵۰ هزار تقلیل یافته است و در نهایت هم به بهانه نبود منابع آبی میزان این طرح به ۳۳۰هزار هکتار رسید.
مقابله با کانون‌های داخلی گرد و غبار
در سال ۸۸ به منظور تسریع در اجرای طرح و ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور وقت مؤسسه جهاد نصر وارد کار شد.  مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر درباره احیای ۵۵۰هزار هکتار اراضی کشاورزی گفت: مؤسسه جهاد نصر عملاً فعالیت خود را در این زمینه از سال ۸۹ آغاز کرد که به دلیل نبود اعتبارات لازم در پنج سال نخست تنها ۱۱۰ هزار هکتار از این اراضی احیا شد.
یدالله شمایلی افزود: در این خصوص در سال‌های گذشته طرح ساخت چند سد و همچنین ایجاد بخشی از شبکه‌های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی اجرایی شد، اما به دلیل کمبود اعتبارات پیشرفت خوبی نداشت. اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری طی سال‌های ۱۳۸۷ تا پایان سال ۱۳۹۲ معادل ۶۶ هزار هکتار در شش سال بوده که به طور متوسط ۱۱ هزار هکتار در سال بوده، اما از سال ۹۳ تاکنون به دلیل افزایش اعتبارات ۱۸۲ هزار هکتار، یعنی سالانه حدود ۶۰ هزار هکتار بوده است.  شمایلی تصریح کرد: در حال حاضر زیرساخت‌ها برای مقابله با کانون‌های داخلی گرد و غبار مهیا شده و در برنامه ششم توسعه نیز ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی کانون گرد و غبار تعیین و در دست اقدام قرار می‌گیرد.
با توجه به اهمیت این طرح و حجم گسترده اراضی باقی مانده، نیاز به تمرکز بیشتر و ورود جدی‌تر در این حوزه کاملاً ضروری است. مسکوت ماندن این طرح به معنای تداوم وضعیت ریزگردهای خوزستان و افزایش مهاجرت است.
خوزستان در سال ۹۴ به‌عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شد. روزهایی که ریزگردها باعث مشکلات تنفسی ساکنان این شهر شده بود. در آبان ۱۳۹۴ در پی بارش باران اسیدی در این استان، برای صدها نفر مشکلات تنفسی پیش آمد که آنان را به بیمارستان کشاند. اما در سال بعد وضعیت از این هم بدتر شد؛ با قطع آب و برق خوزستان به حالت نیمه تعطیل درآمد. گرد و غبار شدید و رطوبت زیاد علت این وضعیت اعلام شد.
برای برون‌رفت از وضعیت فعلی خوزستان علاوه بر احیای زمین‌های کشاورزی، احیای پوشش گیاهی در استان هم بسیار ضروری است. ضمن اینکه از دست رفتن بهره‌وری خاک باعث مهاجرت نیروی کار و خالی شدن روستاها و افزایش حاشیه‌نشینی شده است.
قول وزارت کشاورزی تا آخر سال
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان دراین‌باره گفت: علت اصلی را باید در کاهش رطوبت و از بین رفتن پوشش گیاهی و از بین رفتن رطوبت اراضی آبگیر (هورها و تالاب‌ها) که عامل ایجاد کانون‌ها بوده در نظر گرفت. احمد مطیعی توضیح داد: از مساحت ۱۱۳هزار هکتار در جنوب شرقی اهواز، ۴۲هزار هکتار فوق بحرانی است که اسفند سال گذشته وزارت کشاورزی موظف شد در یکسال این کانون را کنترل کند. همان سال مصوب شد که ۷ هزار هکتار نهال در این اراضی کشت شود و قرار شد تا آخر امسال نهایی شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان گفت: اولویت اول برگشت پوشش گیاهی طبیعی است تا مرتع به کیفیت خوب برگردد. اگر مرتع استعداد داشته باشد، طبیعت با قرق و بارش احیا می‌شود، اما اگر نه، باید درختکاری کنیم.  از سال ۸۱ که ریزگردها شروع شد، بیش از ۸۵درصد آن عوامل خارجی بود و فعالیت و ریزگرد خارجی بوده است، اما الان اثرگذاری کانون‌های داخلی بالاتر رفته است. ریزگرد خارجی با هوا می‌آید و طول می‌کشد که به شهرها برسد، اما ریزگرد داخلی چون فاصله‌اش با مرکز شهرها کم است هم خسارتش بیشتر است و هم سریع‌تر می‌رسد. به همین علت نیازمند توجه جدی دولت به احیای پوشش گیاهی در خوزستان است.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.