احساس مردم از تورم با آمار رسمی هم‌خوانی ندارد/رقم اشتغال را می‌گویند اما بیکار شده‌ها را نه

یک عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ریشه مشکلات اقتصادی کشور را در دادن آمارهای غلط و از همه مهمتر دروغ گفتن راحت برخی مسئولان دانست و تاکیدکرد: باید ملت را از مسئولان دروغگو طلب‌کار کنیم.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، اگرچه در روزهای اخیر شاهد ثبات نسبی قیمت در بازار ارز هستیم ولی این موضوع هنوز منجر به کاهش قیمت‌ها و رفع مشکلات اقتصادی کشور نشده و افزایش یکباره قیمت دلار با هر دلیلی بوده موجب شده تا مردم این روزها با مشکلات اقتصادی زیادی درگیر باشند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب در دیدار با سران قوا تاکید کردند که حل مشکلات جاری اقتصاد کشور و تأمین نیازهای عمومی مردم، نیازمند کار جهادی و تلاش فوق العاده است زیرا این مشکلات بویژه مشکل گرانی و کاهش قدرت خرید، معیشت بخش زیادی از مردم بویژه طبقات ضعیف را دچار تنگنا کرده است. معظم‌له  در بخش دیگری از سخنان خود در این جلسه دو ساعته قوای سه‌گانه بویژه دولت را به استفاده از نظرات و راه‌حل‌های دلسوزان نظام دعوت کرده و تاکید دارند که شرایط کنونی کشور موجب شده است نخبگان و فعالان دلسوز احساس مسئولیت مضاعف کنند و ظرفیت‌ها و داشته‌های علمی و تجربی خود را به مسئولان عرضه کنند، بنابراین قدر این فرصت را بدانید و از پیشنهادهای فعالان دانشگاهی و اقتصادی استفاده کامل کنید.

بر همین اساس به سراغ احمد چلداوی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت رفتیم تا نظر این استاد دانشگاه را در مورد ریشه مشکلات اقتصادی و راهکارهای رفع مشکلات جویا شویم.

چلدوای ریشه مشکلات اقتصادی کشور را در دادن آمارهای غلط و از همه مهمتر دروغ گفتن راحت برخی مسئولان می‌داند. در ادامه مشروح گفت وگوی تفصیلی فارس با چلداوی آمده است:

* ارائه آمارهای دروغ باعث ایجاد بخشی از مشکلات اقتصادی شده

فارس: شما در گفت‌وگوهای قبلی با ما معتقد بودید که آمارهای نادرست موجب ایجاد برخی از مشکلات اقتصادی شده است، در این رابطه توضیح دهید؟

چلداوی: همانگونه که گفتیم اخیرا آمار تورم یازده و نه دهم درصد اعلام شد که اعلام این عدد برای تورم واقعا جای تعجب دارد. قبلا هم گفتم که دوستان و همکاران دانشگاهی ما به استناد به آمار و اطلاعات تورم را خیلی بیش از این اعلام کردند.

حال با توجه به اینکه حدود دو ماه دیگر قرار است برای حقوق مردم برنامه‌ریزی کنند با این دروغی که در مورد آمار گفته شده در حق مردم اجحاف می شود و این یعنی خیانت و دزدی از حق مردم! همین برنامه ریزی غلط هم موجب مشکلات اقتصادی می‌شود.

فارس: برای این مشکل چه باید کرد؟

 چلداوی: به نظر بنده یک نهاد بی طرف باید بیاید بنشیند و قضاوت کند، متاسفانه صدای مجلس هم که در نمی آید، دولت هم که از خدا می‌خواهد چنین آماری اعلام شود.

شما یکی را پیدا کنید که احساسش از تورم با آمار اعلام شده هم‌خوانی داشته باشد! کدام یک از مردم می‌پذیرند که تورم حدود یازده درصد باشد؟

باید این مطالبه ایجاد شود که نرخ واقعی تورم را اعلام کنند، اعلام آمار غیرواقعی موجب می‌شود در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل شوی و موجب می‌شود مشکلات ما همچنان ادامه داشته باشد.

* مسئولان اقتصادی اساساً به نظام اسلامی و به زندگی در این کشور اعتقادی ندارند

فارس: نقش عملکرد مسئولان را در ایجاد مشکلات چگونه می بینید؟

چلداوی: مطمئنا خیلی تاثیر دارند. مسئولان اقتصادی ما الان چه کسانی هستند، یکی از آنها البته در گذشته آقای سیف بود که شما بگویید خانواده وی در کجا بودند؟

یکی هم آقای نهاوندی است که می‌گویند گرین‌کارت دارد، فرزند وی کجاست؟ مسئولانی که تصمیمات اقتصادی می‌گیرند کسانی هستند که اساساً به نظام اسلامی و به زندگی در این کشور اعتقادی ندارند. اعتقاد اینها این است که زن و بچه‌ آنها باید در خارج از کشور باشند.

مسئولانی که تصمیمات اقتصادی می‌گیرند اساساً به نظام اسلامی و به زندگی در این کشور اعتقادی ندارند، اعتقاد اینها این است که زن و بچه‌ آنها باید در خارج از کشور باشند.

به یکی مانند آقای سیف در استرالیا کار نمی‌دهند وگرنه در کنار خانواده‌اش می‌ماند ولی می‌بینیم می‌آید در ایران و در سمت رئیس بانک مرکزی ما قرار می‌گیرد.

همه اینها اگر می‌توانستند در آمریکا و اروپا کار پیدا کنند به ایران نمی‌آمدند اما اینجا به عنوان مشاور رئیس جمهور و سمت‌های دیگر فعالیت می‌کنند.

این چه بازی مسخره‌ای است که رئیس بانک مرکزی که ممنوع‌الخروج شده به عنوان مشاور رئیس جمهور در یکی از بخش‌های اقتصادی قرار گیرد! اینها مسائلی هستند که باید حل شود.

* مسئولان بدون نگرانی هر دروغی دل‌شان می‌خواهد می‌گویند

فارس: شما دروغ را دلیل اصلی ایجاد مشکلات می دانید، در این رابطه توضیح دهید؟

همه این مشکلات فقط برای این است که دروغ در کشور باید تاوان بزرگی داشته باشد. اگر رئیس جمهور دروغ می‌گوید باید عزل شود، دروغ باید جرم باشد.

شما می‌بینید در آمریکا دیدید چه بلایی سر نیکسون آوردند ولی در کشور ما اینگونه نیست و قداستی به مسئولان می‌دهیم، که هر دروغی دل‌شان می‌خواهد می‌گویند و هیچ نگرانی هم ندارند.

 

اگر کسی نتواند در کشور دروغ بگوید آن وقت مسئولیت‌ها دست افراد صادق و راستگو قرار می‌گیرد ولی وقتی دروغ گفتن راحت باشد دروغگوها خیلی راحت‌گوی سبقت را می‌گیرندریشه تمام مشکلات موجود اقتصادی در این است که مسئولان ما به راحتی دروغ می‌گویند.

اگر دروغ گفتن تاوان سنگینی داشته باشد آیا یک کاندیدای ریاست جمهوری می‌گوید من ۱۰۰ روزه مشکلات را حل می‌کنم! آیا می‌توان بگوید قرار است جنگ بشود و من اقتصاد را زیرورو می‌کنم ولی هیچ کاری نکند.

اگر دروغ گفتن تاوان سنگینی داشته باشد آیا یک کاندیدای ریاست جمهوری می‌گوید من ۱۰۰ روزه مشکلات را حل می‌کنم! آیا می‌توان بگوید قرار است جنگ بشود و من اقتصاد را زیرورو می‌کنم ولی هیچ کاری نکند.

چه وقت قرار است ملت ما روی خوش ببیند؟ متأسفانه این تیپ دروغگو جزو کسانی هستند که اعتقادی هم به کشور و حل مشکلات مردم ندارند چون خانواده آنها تمام در خارج کشور هستند و دغدغه‌‌ای هم ندارند.

* اگر دروغ تاوان سنگینی داشته باشد کسی نمی‌تواند شعار پوچ و غیرعملی بدهد

اگر دروغ تاوان سنگینی داشته باشد کسی نمی‌تواند بیاید شعار پوچ و غیر عملی بدهد ما نیاز به یک خانه‌تکانی بسیار بزرگ در کشور داریم باید توقع مردم بالا برود و بگویند چون تو دروغ می‌گویی حق نداری مسئول بشوی. چه برسد به رئیس جمهور و وزیر. متأسفانه هر کس هر چقدر بیشتر دروغ بگوید در دولت پست‌های بالاتری می‌گیرد.

* کسانی قیمت دلار را بالا بردند که فکر جیب خودشان بودند

چون من هم کار اجتماعی  و هم کار سیاسی کرده‌ام می‌دانم کسانی باعث افزایش قیمت دلار شدند که این تصمیم به نفع‌شان بوده، یعنی جیب خودشان و یک تعداد خاص از این موضوع پر می‌شده، همان‌هایی که خانواده‌شان در خارج از کشور است.

فارس: پس به اعتقاد شما افزایش قیمت دلار به تحریم‌ها ربطی نداشته است؟

زمان احمدی‌نژاد دلار تقریباً  ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ بود، فشار بیشتری هم روی کشور بود تحریم‌ها هم بود، تهدیدها هم وجود داشت، پس چرا تا این حد قیمت دلار بالا نرفت؟.

رئیس قوه مجریه که تغییر کرد ۳ تا ۴ سال وقت ملت را گرفت ولی وقتی به برجام رسیدیم بعد می بینیم که دلار بالا رفت! پس نتیجه می‌گیریم بحث ما فقط تحریم نیست. اینها در تمام مدتی که مذاکره می‌کردند دلار ثابت بود ولی وقتی اعلام کردند «از امروز تمام تحریم‌ها تعلیق نه که برداشته می‌شود» که البته دروغ بود، دیدیم چه اتفاقی رخ داد و بعد از یکی دو سال دلار بالا رفت.

ترامپ گفت: من تحریم‌ها را برمی‌گردانم ولی هنوز تحریم‌ها برنگشته بود که دیدیم قیمت دلار افزایش یافت.

*  تمام مشکلات ما قابل حل است

فارس: آیا با وضعیت ایجاد شده مشکلات را قابل حل می دانید؟

چلداوی: البته که تمام مشکلات ما قابل حل است، اگر ما به سراغ اقتصاد مقاومتی می‌رفتیم علناً چنین مشکلاتی را نداشتیم متأسفانه ما اقتصاد مقاومتی را نابود کردیم.

امروز در حدود چندین هزار کارخانه تعطیل شده و البته با این حال می‌بینیم آمار اشتغال بالا می‌رود که اگر بگوییم این آمار درست باشد، برای این است که آمار بیکار شده‌ها را نمی‌دهند و کسانی که در شغل‌های مخرب و واسطه‌گری مشغول می‌شوند را در بوق و کرنا می‌کنند ریشه این مشکل این است.

طراحی که ۱۰۰ هزار شغل را درست می‌کند می‌داند که بابت آن ۲ میلیون شغل از دست می‌رود ولی چون می‌بیند کسی نیست که نظارت کند خیالش راحت است رسانه ملی هم که کاری ندارد.

* ملت را باید از مسئولان دروغگو طلب‌کار کنیم

ما ملت را باید از مسئولان دروغگو طلب‌کار کنیم، باید کاری کنیم که مسئول ما بیش از فساد و فساد جنسی از دروغ بترسد. اگر ما این کار را کردیم و مسئولان ما از دروغ واهمه داشتند اصلاً مسئولیتی که لیاقت آن را ندارند را نمی‌گیرند. دروغ ام‌الفساد است و اگر دروغ بگوییم فسادهای دیگر را هم باید انجام دهیم.

* برای حل مشکلات قبل از هرچیزی باید شفافیت وجود داشته باشد

فارس: به نظر شما اگر از امروز دولت بخواهد برای حل مشکلات گام بردارد، باید چه کند؟

قبل از هرچیزی باید شفافیت وجود داشته باشد، ریشه‌ مشکلات موجود باید نه اینکه به دروغ بلکه به واقعیت دربیاید، دولت هم دست گدایی به سمت ملت دراز کند و بگوید تصمیمات اشتباه ما در فلان‌جا باعث این مشکلات شده و بیاید با هم آن را درست کنیم و بعد به سمت اقتصاد مقاومتی و بنگاه‌های زود بازده کوچک برویم و به داد شرکت‌های تعطیل و نمیه تعطیل برسیم.

اگر ما با هدف کلی اقتصاد مقاومتی جلو برویم و با صداقت از مردم کمک بخواهیم و شفافیت داشته باشیم باید مطمئن باشیم مشکل حل خواهد شد.

* گاهی انگار آقای روحانی رئیس جمهور ما نیست

متاسفانه گاهی انگار آقای روحانی رئیس جمهور ما نیست و از یک دنیای دیگر آمده است تا کسی هم انتقادی می کند یا بی‌شناسنامه می شود یا از او شکایت و زندانش می‌کنند.

شما دیدید در توزیع سکه چه اتفاقاتی افتاد! آیا عقلشان نرسید که هزاران سکه را به یک نفر ندهند! آیا واقعا نمی‌دانند وقتی این تعداد از سکه به یک نفر داده می‌شود آیا او نمی‌تواند این سکه‌ها را از کشور خارج کند؟

* به هر مشکلی می‌رسیم می‌بینیم که ریشه آن دروغ است

متاسفانه به هر مشکلی می‌رسیم می‌بینیم که ریشه آن دروغ است.

درباره فروش خودرو هم دیدیم که چه بلایی سر مردم آوردند، پول مردم را پیش‌پیش می‌گیرند و دست آخر هم مشخص نیست چه چیزی به مردم می‌دهند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.