آنکارا: خرید سامانه اس‌۴۰۰ به معنای تغییر رویکرد راهبردی ترکیه نیست

وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود تاکید کرد که اقدام این کشور در خرید سامانه اس 400 به معنای تغییر رویکرد راهبردی ترکیه به شمار نمی‌آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، «خلوصی آکار» در گفت‌وگوی تلفنی با «مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که اقدام آنکارا در خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ هرگز به معنای تغییر رویکرد راهبری ترکیه نیست.

پس از این گفت‌وگوی تلفنی، وزارت دفاع آمریکا که قصد داشت کنفرانس مطبوعاتی درباره اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ برگزار کند، این کنفرانس را لغو کرد.

همچنین وزارت دفاع ترکیه خبر داد که طی چند روز آینده یک هیئت نظامی آمریکایی به ترکیه سفر خواهد کرد تا درباره سوریه رایزنی کند.

از سوی دیگر ترکیه اعلام کرده است که در حال بررسی و ارزیابی خرید سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» آمریکا است و سازمان‌های مربوطه در حال بررسی این مسئله هستند.(جزئیات بیشتر)

از زمانی که ترکیه اعلام کرد قصد دارد سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خرید کند، روابط ترکیه و آمریکا شاهد تنش‌هایی در این ارتباط بود.

آمریکا بارها ترکیه را تهدید کرده است که در صورت خرید این سامانه، آنکارا را از پروژه تولید جنگنده‌های مدرن اف ۳۵ کنار خواهد گذاشت. با این حال ترکیه به این تهدیدات وقعی ننهاد و اعلام کرد که تمایل به خرید اس ۴۰۰ بعد از آن در این کشور قوت گرفت که واشنگتن از فروش پاتریوت به آنکارا ممانعت کرد.

آمریکا می‌گوید استقرار اس ۴۰۰ در ترکیه و استفاده همزمان از اف ۳۵ در این کشور می‌تواند اسرار و تکنولوژی جدید این جنگنده های مدرن آمریکا را افشا کند.

سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ روسیه جزو یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی در دنیا است. این سامانه روسی این قابلیت را دارد که در آن واحد، ۷۲ هدف را رهگیری و در ارتفاعی بین ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتر منهدم کند.

این سامانه دفاعی به راه‌اندازی و شلیک سریع معروف است؛ به گونه‌ای که راه‌اندازی آن ۵ دقیقه و شلیک آن ۱۰ ثانیه زمان می‌برد. افزون بر این، رادارهای آن تا ۷۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.